Nazywam się Marcin Madej.

Przez 12 lat byłem związany z jedną z czołowych międzynarodowych firm doradczych. W tym czasie miałem szansę pracować na najbardziej skomplikowanych projektach doradczych dla największych przedsiębiorstw w Polsce. Różnorodność i liczba zrealizowanych projektów pozwoliła mi przekonać się, jak funkcjonują najbardziej skomplikowane organizacje i poznać wielu wspaniałych ludzi, od których wiele się nauczyłem.

Kierunek, jaki z czasem obrałem, czyli doradzanie, jak sprawnie i prawidłowo kalkulować podatki, jak dbać o wiedzę podatkową w przedsiębiorstwie i jak zmieniać systemy IT, by te spełniały nawet najbardziej abstrakcyjne wymagania podatkowe, sprawił, że świetnie odnajduję się w świecie automatycznego raportowania JPK i zdalnych kontroli podatkowych.

Gdyby mnie ktoś spytał, jakim jestem doradcą podatkowym, odpowiedziałbym, że nietypowym, choć licencjonowanym. Nie znam się na optymalizacjach podatkowych, nie doradzam, jak założyć spółkę na Cyprze lub Malcie, czy jak bez podatku kupić lub sprzedać aktywa. Staram się nie pisać opinii podatkowych, gdyż wydaje mi się to niepraktyczne i nie daje dużej wartości. Czy ktoś bowiem widział opinię, która powiedziałaby wprost, co zrobić? Spróbujcie za to powiedzieć systemowi komputerowemu, że jakąś operację ma przeprowadzić „generalnie” lub „co do zasady”.

Jestem za to praktykiem, który teorię i nierealne wymagania stawiane przez prawo podatkowe stara się zastosować w niedoskonałym świecie. Rozumiem, jak funkcjonują przedsiębiorstwa, znam zasady rachunkowości, znam praktykę podatkową i zasady tworzenia kalkulacji podatkowych oraz wiem, jak działają systemy finansowo-księgowe i systemy klasy ERP. Konstruuje algorytmy i określam zasady, w oparciu o które wiele firm w Polsce prowadzi swoje rozliczenia podatkowe.

Dzięki takim doświadczeniom i know-how, JPK nie ma dla mnie tajemnic. Dla mnie to kolejny raport, który należy odpowiednio napełnić danymi. Jest to raport mocno nieżyciowy, bo skonstruowany przez urzędników czerpiących wiedzę nie z praktyki, a z przepisów, które często nie przystają do rzeczywistości. Raport, który należy wypełnić jak najlepiej, przy takich założeniach, aby nie narazić się na zarzuty podawania nieprawdy lub ukrywania danych. Wreszcie raport, który jedynie można stworzyć automatycznie… Tu ręczna kalkulacja i stworzenie JPK „na piechotę” nie pomogą – zbiór danych do przedstawienia jest po prostu zbyt duży.

Dlatego też w moim blogu znajdziecie praktyczne porady, jak sobie poradzić z JPK, tak aby przejść gładko przez proces jego tworzenia.

Jeśli macie jakieś pytania lub ciekawe przypadki, zachęcam do kontaktu poprzez poniższy formularz.

Życzę Wam powodzenia we wdrożeniu JPK!

200
i więcej zadowolonych klientów
12
lat doświadczenia
63
projekty JPK

Wreszcie odnalazłeś miejsce, gdzie znajdziesz wszystkie informacje o Jednolitym Pliku Kontrolnym. Wiedza zawarta na tej stronie może posłużyć Ci do samodzielnego wdrożenia JPK lub do sprawdzenia, czy wdrożenie, które prowadzisz jest dokonywane zgodnie ze sztuką, czy dobrze interpretujesz wymagania i czy Twój JPK będzie bezpieczny.

© IQ Marcin Madej

Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną