JPK VAT – dla wybranych później

Tak się zastanawiam, czy Ministerstwo Finansów może coś robić jeszcze gorzej, niż wprowadzać JPK w Polsce?

W każdym bądź razie, MF zaczyna w panice naprawiać swoje błędy i to po całości. Nie wiem, co za ludzie nad tym pracują, ale gdyby w jakiejś prywatnej firmie, ktoś w ten sposób wprowadzał rozwiązania, to dawno straciłby stanowisko.

MF, zadaje Wam otwarte pytanie. Czy Wy w ogóle coś planujecie z góry? Czy działacie na hurra? Wpadamy na pomysł, nie przemyślimy go, no to jazda i hej do przodu, jakoś to będzie. Z zewnątrz wygląda to i przypomina mi trochę taką najprostszą pułapkę na owady: szklana butelka z wąską szyjką + trochę wody ze słodkim, lepkim sokiem. Mucha, osa lub inny owad wchodzi i rzadko kiedy już się wydostaje. Wymyśliliście butelkę, wlaliście do niej sok, a później sami wleźliście do środka i jeszcze wciągnęliście w to innych. I nagle okazuje się, że Ci inni zaczynają płakać, że MF zrobił im krzywdę.

Ale po kolei… Wygląda na to, że MF oddał niedźwiedzią przysługę całej administracji państwowej, samorządowej i innym agendom władzy publicznej przepisami o JPK i swoją ogólną interpretacją przepisów prawa. Bo przecież MF zapomniał, że i tam płaci się VAT, a często ze względu na przerost zatrudnienia w tych organach, kwalifikować się one będą do dużych przedsiębiorstw. Teraz zaczyna się taniec muchy w przysłowiowej butelce i podawanie źdźbła trawy topiącym się muchom.

Mianowicie, tuż przed weekendem, na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminu do przekazywania informacji, o której mowa w art. 82 § 1b Ordynacji Podatkowej. Zgodnie z projektem tego rozporządzenia (szczegóły znajdziesz tutaj), termin na przekazywanie JPK VAT dla wybranych podmiotów ulegnie wydłużeniu do 31 stycznia 2017. Przedłużenie tego terminu dotyczyć będzie m.in.:

  • organów władzy publicznej, w tym organów administracji rządowej;
  • sądom;
  • organów władzy samorządowej;
  • jednostkom budżetowym;
  • ZUS i KRUS;
  • szkołom, jednostkom leczniczym;
  • Polskiej Akademii Nauk;
  • NBP.
  • I jeszcze kilku instytucji – wszystkie szczegóły w rozporządzeniu.

Oj MF, tak jak dawałem Wam ostatnio plusy, tak teraz wielki minus.

Właśnie podzieliliście świat JPK na swoich i resztę świata. Swoim, którzy oleli sprawę i nie zdążyli się przygotować dajecie koło ratunkowe, a przedsiębiorcy niech raportują, niech się męczą… Zaraz, zaraz… Jak to było… „okres vacatio legis był wystarczająco długi” – to Wasze słowa z odpowiedzi do podatników. Okazuje się, że nie wystarczająco długi dla wszystkich.