Klasyfikacja, nomenklatura, czy co?

Nie wiem, jak głęboko wchodzicie w temat przypisania własnej sprzedaży do grup towarowo-usługowych w JPK_V7, ale ja na każdym z projektów muszę dokładnie, aby upewnić, się, czy zastosowane reguły mapowań są kompletne.

Co projekt, to stykamy się z innym asortymentem sprzedaży (różne branże), innymi systemami sprzedażowymi / magazynowymi, różnym poziomem dostępnych informacji… To oczywiście zrozumiałe, bo przecież każda firma jest inna.

Ale MF też nie ułatwia sprawy, bo wprowadził niezły chaos jeśli chodzi o zasady przypisywania towarów i usług do grup towarowo-usługowych (GTU).

Tak, jak wspominałem tutaj, najtrudniejsze na każdym projekcie okazuje się przypisanie do faktur sprzedaży znacznika GTU oraz znacznika MPP. Przypisanie do GTU reguluje rozporządzenie o ewidencji VAT, a kwestię MPP załącznik 15 do ustawy o VAT.

O ile po stronie załącznika 15 do ustawy o VAT, większość pozycji ma przypisane PKWiU, choć oczywiście MF zażądało również wyjmowania z grup PKWiU tylko pojedynczych produktów (jakby już nie mogli wziąć całej grupy pod uwagę… ), to w definicjach grup towarowo – usługowych panuje wolna amerykanka.

W definicji GTU mamy do czynienia z referencjami do:

  • Kodów CN
  • PKWiU
  • Całych grup towarów lub usług bez żadnej referencji do klasyfikacji
  • Ustaw, które powołują się na różne metodologie identyfikacji towarów

Kto to pisał? Czy ten ktoś kiedyś widział, jak funkcjonuje firma i jak zorganizowana jest sprzedaż w firmie? Nawet w przysłowiowym „warzywniaku na rogu” mogą się zdarzyć towary lub usługi wchodzące w kilka grup towarowych. Zakładając, że ten warzywniak ma system magazynowy, to jak ma pooznaczać cały swój asortyment skoro MF referuje raz do kodów CN a raz do PKWiU?

Czy tak trudno trzymać się jednej nomenklatury? Wszystko jedno już której, ale nie skakanie po tematach. Czy w MF ktoś nad tym w ogóle panuje?

Wydaje mi się niestety, że nie… W MF nie ma pomysłu na to wszystko. Stąd takie potworki, jak definicje GTU. Trzymam kciuki za Wasze wdrożenia JPK_V7 i proste przejścia pomiędzy Waszym asortymentem a GTU.