Wdrażać, czy czekać?

Z tym pytaniem zwraca się do mnie ostatnio wiele firm w kontekście JPK_V7 i zmianą terminu jego wdrożenia z lipca na październik 2020. Wielu z Was jeszcze nie podeszło do tematu z uwagi na ważniejsze teraz tematy.

Argumenty jakie słyszę, za tym, aby jeszcze chwilę poczekać, to że struktura pewnie jeszcze się zmieni, że to nie jest jeszcze wersja ostateczna, że w wakacje będzie mniej zadać, to i IT pomoże… A może w ogóle przełożą JPK_V7 na przyszły rok?

Oczywiście największym zagrożeniem dla wdrożenia teraz jest to, że MF jeszcze coś zmieni w strukturze JPK_V7. Niestety MF nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i nie wydał oświadczenia, że struktury już nie ulegną zmianie. Ostatnia zmiana miała miejsce 8 maja 2020 roku, czyli już w okresie pierwszego odroczenia tego obowiązku. Co prawda była to kosmetyka, ale takie działania (swoją drogą zbędne zupełnie) wprowadza zamieszanie, potrzebę zaangażowania IT lub zewnętrznego dostawcy i generuje koszty. Nic nie wskazuje na to, aby MF miało wprowadzać jakieś fundamentalne jeszcze zmiany do JPK_V7, ale kosmetyczne, takie, jak w maju można właściwie przyjąć za pewnik. Czy zatem opłaca się już ruszać z wdrożeniem?

Moim zdaniem TAK.

Termin na czekanie już chyba minął i należy przystąpić do prac nad JPK_V7 jak najszybciej. JPK_V7 to na prawdę nie jest prosty temat, zwłaszcza w organizacjach o przekrojowym zakresie działania. Wiele firm w przeszłości poszło na skróty np. przy wdrożeniach MPP i przy JPK_V7 temat ten wraca bardzo intensywnie. Przypisanie do GTU to często droga przez mękę, a na dodatek, aby skutecznie oznaczać procedury zawarte w JPK_V7, trzeba niejednokrotnie wprowadzać zmiany do systemu księgowego.

Nie ma na co czekać! Pamiętajcie, że tuż za progiem wakacje – pewnie będą inne niż co roku ze względu na epidemię, ale można spokojnie założyć, że dostępność ludzi z działów logistyki, magazynów, IT, księgowości, płatności, zakupów i innych potrzebnych na wdrożeniach JPK_V7 może być ograniczona. Do dzieła zatem!

Jak się jednak zabezpieczyć na okoliczność zmian?

Po pierwsze nie należy od razu zamykać wymagań i być przygotowanym na potencjalne zmiany, zwłaszcza po stronie czysto technicznej. Jeśli korzystasz z zewnętrznego dostawcy rozwiązań dla JPK_V7, to będzie to temat po jego stronie do zaadresowania – zagwarantuj sobie w umowie, że wszelkie zmiany struktury XML wynikające ze zmian w prawie będą pokrywane przez dostawcę.

Po drugie – sfazuj projekt i zacznij od tematów merytorycznych oraz poszukiwania danych, które będziesz mógł / mogła wykorzystać przy określaniu znaczników GTU czy Procedur w JPK_V7. Samo przygotowanie XML to naprawdę prosta sprawa – najważniejsze są dobrej jakości dane.

Po trzecie – nie zamykaj starego rozwiązania do JPK_VAT. Będzie Ci potrzebne na okoliczność korekt okresów sprzed JPK_V7, a dodatkowo może stanowić podstawę do tworzenia nowego JPK. Dzięki temu będziesz mieć solidną podstawę, do której możesz dobudowywać kolejne elementy.

Po czwarte – bądź czujny i jeśli naprawdę coś się zmieni, reaguj szybko, a nie z opóźnieniem. Wtedy dasz więcej czasu wszystkim na dostosowanie się.

Powodzenia!