JPK_V7 – już go wdrożyliśmy :-)

Nie chwaląc się, ale dla jednego z klientów zakończyliśmy wdrożenie kompletnego procesu raportowania JPK_V7M. Firma zatrudnia ponad 300 osób i ma ponad 400 mln zł obrotu rocznie, stąd nie było na co czekać 😊 Zgodnie z decyzją klienta, postanowiliśmy zamknąć temat – ewentualnie będzie aktualizacja, jeśli MF, coś będzie jeszcze grzebać w strukturze przed ostatecznym terminem wdrożenia.

Przygotowania do wdrożenia JPK_V7M rozpoczęliśmy w drugiej połowie marca. Łatwo nie było, ale się udało, a ostateczny efekt pozwala na sprawniejsze raportowanie niż odbywało się to w przypadku JPK_VAT.

Największe trudności napotkaliśmy w obszarach, w których się tego spodziewaliśmy, czyli oznaczenie grupy towarowo-usługowej oraz poprawne oznaczenie MPP. Jak bowiem odnaleźć te informacje w systemie?

Grupy towarowo-usługowe (GTU), to sztuczny twór, którego próżno szukać w systemie finansowo-księgowym i trzeba go wyprowadzać sztucznie na podstawie np. indeksów materiałowych. Jednak sama interpretacja, czy coś mieści się w daną grupę, czy nie… To już inna bajka i to o bardzo skomplikowane fabule. Np. co jest częścią zamienną do pojazdu? Co jeśli dana część może mieć kilka zastosowań i równie dobrze może być użyta w pojeździe silnikowym, jak i np. w maszynie ogólnego przeznaczenia?

Jednocześnie z MPP Ministerstwo samo narobiło tu podatnikom kłopotu. Najpierw zalecało – płać w MPP, będzie wszystkim lepiej, nie będzie konsekwencji związanych z białą listą, itd. Wielu podatników skorzystało z tej rady i płaciło w MPP znacznie szerzej, niż wynikało to z przepisów. To przekładało się na uproszczenia i nie śledzenie faktycznych transakcji, które powinny były być płacone w MPP zgodnie z wymaganiami prawnymi. Teraz wydaje się, że MF cofa się i nakazuje, aby dokładnie oznaczać w JPK_V7 tylko te faktury, w których rzeczywiście powinny były być rozliczone przy użyciu MPP.

Parametry projektu:

  • Klasyfikacja podmiotu: DUŻY
  • Modyfikacja systemu finansowo-księgowego: NIE (klient działa na SAPie i Symfoni)
  • Liczba źródeł danych, z których stworzyliśmy JPK_V7: 4dzisiejszy JPK_VAT (3), Faktury sprzedaży wraz z przypisanymi indeksami produktów, Faktury zakupów z polem opisowym, Słowniki rodzajów kontrahentów
  • Miesięczny wolumen transakcji zakupów i sprzedaży: 8-10 tys.
  • Realizacja projektu „pod klucz”: 14 roboczo-dni