O mnie

Nazywam się Marcin Madej.

Przez 12 lat byłem związany z jedną z czołowych międzynarodowych firm doradczych. W tym czasie miałem szansę pracować na najbardziej skomplikowanych projektach doradczych dla największych przedsiębiorstw w Polsce. Różnorodność i liczba zrealizowanych projektów pozwoliła mi przekonać się, jak funkcjonują najbardziej skomplikowane organizacje i poznać wielu wspaniałych ludzi, od których wiele się nauczyłem.

0
lat doświadczenia

Kierunek, jaki z czasem obrałem, czyli doradzanie, jak sprawnie i prawidłowo kalkulować podatki, jak dbać o wiedzę podatkową w przedsiębiorstwie i jak zmieniać systemy IT, by te spełniały nawet najbardziej abstrakcyjne wymagania podatkowe, sprawił, że świetnie odnajduję się w świecie automatycznego raportowania JPK i zdalnych kontroli podatkowych.

Nie znam się na optymalizacjach podatkowych, nie doradzam, jak założyć spółkę na Cyprze lub Malcie, czy jak bez podatku kupić lub sprzedać aktywa. Staram się nie pisać opinii podatkowych, gdyż wydaje mi się to niepraktyczne i nie daje dużej wartości. Czy ktoś bowiem widział opinię, która powiedziałaby wprost, co zrobić? Spróbujcie za to powiedzieć systemowi komputerowemu, że jakąś operację ma przeprowadzić „generalnie” lub „co do zasady”.

0
i więcej zadowolonych klientów
0
projektów wdrożenia JPK

Jestem za to praktykiem, który teorię i nierealne wymagania stawiane przez prawo podatkowe stara się zastosować w niedoskonałym świecie. Rozumiem, jak funkcjonują przedsiębiorstwa, znam zasady rachunkowości, znam praktykę podatkową i reguły tworzenia kalkulacji podatkowych oraz wiem, jak działają systemy finansowo-księgowe i systemy klasy ERP. Konstruuje algorytmy i określam zasady, w oparciu o które wiele firm w Polsce prowadzi swoje rozliczenia podatkowe.

Dzięki takim doświadczeniom i know-how, JPK nie ma dla mnie tajemnic. Dla mnie to kolejny raport, który należy odpowiednio napełnić danymi. Jest to raport mocno nieżyciowy, bo skonstruowany przez urzędników czerpiących wiedzę nie z praktyki, a z przepisów, które często nie przystają do rzeczywistości. Raport, który należy wypełnić jak najlepiej, przy takich założeniach, aby nie narazić się na zarzuty podawania nieprawdy, ukrywania danych, czy niedochowania (tak modnej ostatnio) należytej staranności. 

Moja dewiza jest prosta – albo automatycznie, albo w ogóle. Tu ręczna kalkulacja i stworzenie JPK „na piechotę” nie mają racji bytu nawet w średniej wielkości organizacji. Dlatego też w moim blogu znajdziecie praktyczne porady, jak sobie poradzić z wdrożeniem JPK oraz z utrzymaniem, bo zmian do niego będzie dużo.

Życzę powodzenia w Waszej przygodzie z JPK!

Odnalazłeś miejsce, gdzie znajdziesz wszystkie potrzebne Ci informacje o Jednolitym Pliku Kontrolnym. Wiedza zawarta na tej stronie pomoże Ci w samodzielnym wdrożeniu JPK lub do sprawdzenia, czy wdrożenie które realizujesz / zrealizowałeś jest poprawne merytorycznie z panującymi na rynku trendami.

© IQ Marcin Madej

Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną: kontakt@opliku.pl