Kalendarium wprowadzenia JPK

Od początku, kiedy pojawiły się pierwsze pogłoski o wprowadzeniu przepisów o JPK, było wiadomo jedno – czasu będzie mało.

Tak naprawdę, ktokolwiek chciał rozpocząć przygotowania do wprowadzenia JPK, musiał poczekać do 9 marca 2016, kiedy to Ministerstwo przedstawiło finalne wersje struktur (finalne przynajmniej na rok 2016).

Biorąc pod uwagę, że dla największych przedsiębiorstw obowiązek możliwości udostępnienia JPK władzom skarbowym przypada na 1 lipca 2016 roku (co w praktyce oznacza ten obowiązek przeczytasz tutaj (link do Obowiązek wprowadzenia JPK – co to oznacza?)), to w efekcie mówimy o 4 miesiącach. Na dodatek, obowiązek ten obejmuje w pierwszej kolejności biznesy nie tylko największe, ale też najbardziej skomplikowane.

W międzyczasie, wymagania i koncepcje porządku wprowadzenia JPK zdążyły ewoluować i pojawił się pomysł obligatoryjnego przesyłania struktury Ewidencja VAT.

Ale po kolei, kalendarium wprowadzenia JPK dla odpowiednich kategorii przedsiębiorców wygląda następująco:

Więcej o kalendarium wprowadzenia JPK dla poszczególnych grup przedsiębiorców przeczytasz tutaj (kliknij w odpowiedni rysunek).